вторник, 28. март 2023. Вести денес: 102
home Вести

Најмалку 28 лица загинаа при уривање на брана во Лаос

Најмалку 28 лица загинаа при уривање на брана во Лаос

Спасувачите пронајдоа 28 беживотни тела откако синоќа се урна брана во провинцијата Атапу, југоисточен Лаос.

Стотици луѓе се водат како исчезнати.

Водата поплави шест села, а 6.000 луѓе останале без своите домови.

Луѓето поради надојдената вода се евакуираат со чамци.

Се уште не е позната причината за уривање на браната.

МИА

loading...