сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Најмалку 23 загинати во нападот на пазар во Авганистан

Најмалку 23 загинати во нападот на пазар во Авганистан

Најмалку 23 лица, меѓу кои и деца, загинаа во експлозија на автомобил-бомба и минофрлачки напад на пазар во Авганистан.

И Талибанците и авганистанската армија меѓусебно се обвинуваат за нападот во провинцијата Хеланд.

Талибанците тврдат дека војската со минофрлачи го гаѓала пазарот, додека армијата вели дека бунтовниците испукале мини и активирале бомба во автомобил додека имало цивили.

Војската, исто така, соопшти дека денеска немало воени активност во областа и оти во експлозијата загинале и двајца талибански борци.

Парламентарни избори 2020