понеделник, 24. февруари 2020. Вести денес: 130
home Вести

Најмалку 20 луѓе загинаа во поплави во Авганистан 

Најмалку 20 луѓе загинаа во поплави во Авганистан 

Најмалку 20 лица загинаа, десет се водат како исчезнати во поплавите што го погодија јужниот дел на Авганистан, соопшти денеска Канцеларијата на Обединети Нации за координација на хуманитарни прашања (ОЦХА).

Обилните дождови и поплави ги погодија градот Кандахар и шест дистрикти.

Надојдената вода во провинцијата Херат уништи стотина куќи. (МИА)