недела, 20. октомври 2019. Вести денес: 93
home Вести

Најмалку 20 луѓе загинаа при експлозија во џамија во Нигерија

Најмалку 20 луѓе загинаа при експлозија во џамија во Нигерија

Во експлозија пред и во џамија во нигерискиот град Муби загинаа најмалку 20 лица, соопшти полицијата.

Се претпоставува дека нападот е извршен од припадници на екстремистичката група Боко харам.

Претседателот на Нигерија, Мухамаду Бухари на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа, изјави дека Боко харам е „ужасен проблем“ за Нигерија.

Во нигериската сојузна држава Борно при минатонеделниот напад на џихадистичката група Мајдугури загинаа четири лица.