петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 29
home Вести

Најмалку 19 луѓе загинаа при експлозија во кинеска хемсика фабрика

Најмалку 19 луѓе загинаа при експлозија во кинеска хемсика фабрика

Во експлозија во хемиска фабрика во југозападниот дел на Кина загинаа 19 лица,  а 12 се повредени, соопштија утрово локалните власти.

Експлозијата се случила синоќа во индустрискиот комплекс во градот  Јибин во провинцијата Сечуан.

Повредените се во стабилна состојба и префрлени во болница. Се уште не е позната причината за експлозијата во фабриката на компанијата Хенгда.

Најголема експлозија во фабрика во Кина се случи во 2015 година во магацин за хемиски производи, при што настрадаа 165 лица.

МИА

Коронавирус