понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Најмалку 19 лица загинаа во експлозија во сирискиот град Идлиб

Не е јасно дали експлозијата се должи на ракета или автомобил-бомба, додава центарот. Се очекува бројот на загинати да се зголеми, бидејќи десетици се сериозно повредени или заглавени под урнатините.
Најмалку 19 лица загинаа во експлозија во сирискиот град Идлиб

Најмалку 19 лица, меѓу кои и 13 цивили, загинаа вчера вечер во експлозија во северозападниот сириски град Идлиб, информира Сирискиот центар за набљудување на човековите права, со седиште во Лондон.

Не е јасно дали експлозијата се должи на ракета или автомобил-бомба, додава центарот. Се очекува бројот на загинати да се зголеми, бидејќи десетици се сериозно повредени или заглавени под урнатините.

Идлиб е под контрола на опозицијата. Водечка група во него е Хаит Тахрир аш Шам, исламистичка алијанса на чело со Фронтот Ал Нусра, поранешен огранок на Ал Каеда во Сирија.

(Миа)

Коронавирус