четврток, 1. октомври 2020. Вести денес: 74
home Вести

Најмалку 19 лица загинаа во двоен бомобашки напад на Филипини

Најмалку 19 лица загинаа во двоен бомобашки напад на Филипини

За време на на неделната служба во катедрала во јужниот дел на Филипини бомбаш-самоубиец извршил двоен напад, при што најмалку 19 лица загинале, а околу 48 се повредени.

Биле активирани две експлозивни напарави, една во близина на катедралата Јоло, а другата на влезот од објектот.

Се спроведува истрага за случајот.

Коронавирус