четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Најмалку 17 мигранти загинаа во близина на брегот на Шпанија

Најмалку 17 мигранти загинаа во близина на брегот на Шпанија

Најмалку 17  мигранти синоќа загинаа откако два чамци потонаа во близина на брегот на Шпанија.

Шпанската крајбрежна стража соопшти дека 13 лица загинале, а 80 се спасени откако едниот чамец се превртел во Алборанско Море, во близина на градот Мелилја.

Подоцна друг чамец потона во близинна на брегот на јужната шпанска провинција Кадис. Во инцидентот загинале четворица, а 22 се спасени. Уште 17 луѓе се водат како исчезнати.

МИА

Коронавирус