среда, 21. април 2021. Вести денес: 2
home Вести

Најмалку 16 луѓе загинаа при лизгање на земјиштето во Непал

Најмалку 16 луѓе загинаа при лизгање на земјиштето во Непал

Најмалку 16 луѓе загинаа во свлечиште што погоди три села во планинскиот дел на Непал.

Обилните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето, досега се пронајдени 16 тела, а се претпоставува дека е многу поголем бројот на загинати. Како исчезнати се водат 40 лица,.

Потрагата по преживеаните е отежната поради временските услови.

Свлечиштата во планинскиот дел на Непал се честа појава за време на сезоната на монсунски дождови, што завршува кон крајот на септември. (МИА)

Коронавирус