петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Вести

Најмалку 150 ученици грабнати одучилиште во Нигерија

Најмалку 150 ученици грабнати одучилиште во Нигерија

Моторирана банда киднапирала голем број деца, повеќе од 150 ученици, во исламското училиште во Рафа, Нигерија.

Полицијата потврди дека инцидентот се случил, но не го наведе бројот на киднапирани деца.

Напаѓачите убија едно лице, а друго е во критична состојба.

Сопственичката на училиштето Абубакар Тегина изјави дека била сведок на нападот. Таа исто така рече дека киднаперите ослободиле 11 ученици затоа што биле премногу мали и не можеле да одат.

Во нападот била заробена и група патници од автобусот што бил пронајден таму.