среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 50
home Вести

Најмалку 15 жртви во поплавите во Кина

Најмалку 15 жртви во поплавите во Кина

Најмалку 15 лица загинаа во поплавите во Кина кои ги предизвикаа обилните врнежи и бури.

Илјадници луѓе се приморани да се евакуираат, јавија кинеските државни медиуми.

Многу мостови се уништени, патниот и железничкиот сообраќај се блокирани, а најзагрозена е југозападната провинција Сечуан.

Метеоролозите најавија нови врнежи, а нивото на реката Јангце порасна многу и предизвика поплави во многу области.

Коронавирус