вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Најмалку 13 жртви во невремето Глорија во Шпанија

Најмалку 13 жртви во невремето Глорија во Шпанија

Расте бројот на жртви во невремето Глорија што го зафати медитеранскиот дел на Шпанија, а локалните власти информираа дека загинале 13 лица, додека четворица се водат како исчезнати.

Шпанските медиуми објавија дека четири лица загинале во Каталонија, пет во Валенсија, две во Андалузија, по едно во регионите Кастилја и Астурија.

Источна Шпанија во неделата беше погодена од невреме со обилни врнежи од дожд, снег и град, како и со ветрови до 100 километри на час.

Коронавирус