сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Вести

Најмалку 13 загинати при напад на предизборен митинг во Авганистан

Најмалку 13 загинати при напад на предизборен митинг во Авганистан
epa07063237 People carry a man, who was injured in a suicide bomb attack at an election campaign in Kama district, to a hospital in Jalalabad, Afghanistan, 02 October 2018. At least 13 people were killed and more than 30 were injured, some of them were critically injured, after a suicide bomber attacked an election campaign rally in Kama district of Nangarhar province. The vote for the lower house of parliament is scheduled for 20 October. EPA-EFE/GHULAMULLAH HABIBI

Најмалку 13 лица загинаа, а 30 други се ранети денеска кога бомбаш самоубиец се разнел на предизборен митинг во источната област Нангархар.

Се стравува дека бројот на жртвите ќе расте, имајќи предвид дека некои од ранетите се во критична состојба.

Цел на нападот бил предизборен собир на кандидатот Абдул Насер Мохманд.

Засега се уште никој не презеде одговорност за нападот.

Терористичките напади во Авганистан најчесто се дело на талибанското исламистичко движење или на групата Исламска држава.

Авганистанците гласаат на 20 октомври, а властите се обидуваа да постигнат договор со талибанците за да се спречат напади во текот на изборната кампања.

Коронавирус