понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 78
home Вести

Најмалку 13 убиени при бунт во затвор во Таџикистан

Најмалку 13 убиени при бунт во затвор во Таџикистан

Таџикистанските безбедносни сили убиле најмалку 13 затворници за време на бунт кој избувнал синоќа во затвор во градот Хоџант.

Ова го соопштиле три извори од владините безбедносни сили.

Локалните власти за медиумите потврдиле дека имало бунт, но не откриле повеќе информации.

МИА

Коронавирус