сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Вести

Најмалку 12 жртви во експлозија во џамија во Кабул

Најмалку 12 жртви во експлозија во џамија во Кабул

Најмалку 12 лица загинаа во експлозија во џамија во близина на авганистанскиот главен град, соопшти локалната полиција.

Експлозијата се случи во џамија во провинцијата Кабул во Авганистан.

Инцидентот се случил за време на петочната молитва.

Според извор на кој се повикуваат локалните медиуми, експлозивите биле поставени во олтарот на верскиот објект. Меѓу жртвите е и едно верско лице. (МИА)

Коронавирус