сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Вести

Најмалку 12 лица повредени во пожар во Германија

Најмалку 12 лица повредени во пожар во Германија

Во близина на градот Зигбург, југозападна Германија денеска се запали трева покрај пругата, по што пожарот брзо се рашири до блиската станбена зона, при што 12 лица се повредени.

Околу 300 пожарникари се справуваат со огнот.

Властите претходно соопштија дека причина за пожарот најверојатно е искра од возот во движење. Но, подоцна објавија дека се уште се утврдува причината за пожарот.

Во пожарот оштетени се осум куќи, а возовите што сообраќаат помеѓу Келн и Франкфурт мораа да ја сменат трасата.

МИА

Коронавирус