среда, 23. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Најмалку 115 луѓе се убиени во борбите за Триполи

Најмалку 115 луѓе се убиени во борбите за Триполи

Во борбите за контрола врз либискиот главен град Триполи во изминатиот месец биле убиени најмалку 115 лица, а 383 се ранети, соопшти либиското Министерство за здравство.

Се работи за две вооружени групи, едната локајна на Владата, а другата организирана околу Седмата пешадиска бригада на либиската армија, која властите се обидоа да ја расформираат. Овој обид предизвика бунт, при што бригадата, која дејствува од градовите Тархуна и Мизрата, се обидува да преземе контрола врз главниот град.

На почетокот на септември беше договорен прекин на огнот со посредство на Обединетите нации, но тоа не траеше долго.

Либија е во состојба на граѓанска војна од Арапската пролет и соборувањето на нејзиниот водач Моамер Гадафи од страна на САД, Велика Британија и Франција во 2011 година.

Триполи и западните делови на земјата досега беа во рацете на меѓународно призната Влада, додека истокот го контролираат ривалски единици, но и контролата врз Триполи сега е отворено прашање.

Граѓанската војна придонесе Либија да стане главна транзитна зона за африкански мигранти кон Европската унија.

(Миа)

Коронавирус