недела, 5. декември 2021. Вести денес: 111
home Вести

Најмалку 11 повредени во ракетен напад во Кабул

Најмалку 11 повредени во ракетен напад во Кабул

Врз учесниците на церемонија во Кабул, меѓу кои бил и авганистанскиот премиер Абдул Абдул, денеска е фрлена граната при што се повредени 11 лица.

Портпаролот на Абудл соопшти дека премиерот не е повреден.

Талибанците негираат одговорност за нападот врз учесниците на церемонијата во чест на локалниот лидер на Хазарите, Абдул Али Мазари, кој беше убиен во 1995 година.

Министерот за внатрешни работи на Авганистан потврди дека специјални полициски единици се испратени на местото на нападот, додека авганистанскиот претседател Ашраф Гани го осуди нападот како злосторство против човештвото.

Хазарите воглавно се припадници на шиитската верска група, кои се честа мета на сунитските екстремисти во Авганистан.

Коронавирус