вторник, 20. април 2021. Вести денес: 30
home Вести

Најмалку 10 полицајци загинаа во Авганистан во напад на талибанците

Најмалку 10 полицајци загинаа во Авганистан во напад на талибанците

Најмалку 10 полицајци загинаа и четворица се ранети во Авганистан во судир со припадници на талибанците во северната провинција Кундуз.

Според информации на службата за безбедност, меѓу загинатите е и началникот на полицијата во таа провинција. Талибанците загубиле тројца свои припадници во престрелката.

Нападот на талибанците бил ивршен во текот на ноќта врз два пункта во областа Имам Сахиб.

Коронавирус