петок, 7. август 2020. Вести денес: 129
home Вести

Најлошото допрва следува: Австралија парализирана од снегот и мразот, има и загинати (ВИДЕО)

Најлошото допрва следува: Австралија парализирана од снегот и мразот, има и загинати (ВИДЕО)

Југоисточниот дел на Австралија погоден е од ладен бран, со температури на планините кои што се движеле околу минус 3 степени, а едно лице почина откако врз него падна гранка од дрво.

Уште во саботата меторолошките служби излегоа со предупредување за силни и ладни ветрови, снег и мраз.

Како што пишува порталот „АБЦ локал“, снегот, ниските температури и отежнатите услови на патот, придонесоа за затварање на патиштата ширум државата Викторија, а ладниот бран кој што градовите ги зави во бела прекривка трае веќе неколку дена.

Како што е наведено некои градови после неколку децении се под бела прекривка.

Коронавирус