сабота, 28. март 2020. Вести денес: 22
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Најлош ден во Шпанија, за 24 часа умреле 738 луѓе

Најлош ден во Шпанија, за 24 часа умреле 738 луѓе

Во Шпанија во последните 24 часа умреле дури 738 луѓе. Тоа е најлошиот ден досега и пораст од 27% во однос на вторник.

Со новите црни бројки Шпанија ја престигна Кина и стана втората земја во светот по бројот на мртви од коронавирусто, после Италија.

Вкупно во Шанија од болеста Ковид-19 починале 3434 луѓе. Во Италија починале најмалку 6820 луѓе а во Кина 3285.

Растот во последните 24 часа е најголем досега во Шпанија.

Вкупниот број на случаи е 47.610 додека вчера изнесувал 39.673.

Шпанскиот главен епидемиолог Фернандо Симон по објавата на новите загрижувачки бројки рекол дека очекува бројот на случаи заразени од болеста Ковид- 19 да продолжи да расте во следните денови.