понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 61
home Вести

Над сто лица се повредени во напад на Талибанци во зграда во Кабул

Над сто лица се повредени во напад на Талибанци во зграда во Кабул

Талибанци влетале во зградат во Кабул, активирале експлозивна направа  а при тоа пукале со автоматско оружје и во нападот повредиле 105 лица.

Авганистанските сили за безбедност убиле петмина Талибанци, кои влетале во зграда во Кабул, откако детонирале камион – бомба  при што повредиле 105 лица. Од повредените, 51 се деца.

Борбата траела над седум часа, а Талибанците ја користеле станбената зграда како упориште од кое пукале кон авганистабнската војска и полицијата.

Среде пукотниците, успеале да се спасат 210 станари.

Коронавирус