понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Со новите случаи, бројот на смртни случаи во земјата од почетокот на пандемијата е речиси 158.000. Новозаразени за 24 часа се 53.158, што донесува вкупниот број потврдени случаи на 4,82 милиони.

Претставници на Флорида велат дека бројот на заразени со вирусот е над 500.000.

Во меѓувреме, бројот на извршени тестови се зголеми откако некои лаборатории беа привремено затворени поради тропска бура Исајас. Бројот на смртни случаи на Флорида до вчера беше 225, со што бројката од почетокот на пандемијата веќе е 7.627.

Аризона е меѓу најтешко погодените држави. Повеќе од 500 затвореници во затворот во градот Тусон (речиси половина од сите) тестирани се позитивно на коронавирусот, соопштија властите.