петок, 10. јули 2020. Вести денес: 163
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Над половина милион заразени од коронавирус во Бразил

Над половина милион заразени од коронавирус во Бразил

Бразил ја надмина бројката од половина милион заразени со коронавирус.

Според најновите податоците, во земјава вклупниот број на заболени лица е 514.992. Со вакви бројки Бразил е втората земја во светот, по САД, со најголем број на заразени лица.

Вкупниот број на смртни случаи е 29.341. Бразил по бројот на жртви од Ковид-19 е четврта во светот по САД, Велика Британија и Италија.

Парламентарни избори 2020