среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 157
home Вести

Над половина милион новозаболени во светот за еден ден

Над половина милион новозаболени во светот за еден ден

Бројот на потврдени случаи во светот на коронавирус достигна 55.326.907, а за 24 часа регистрирани се 536.224 новозаболени, соопшти Светската здравствена организација.

Од коронавирус досега во светот починале 1.333.742 лица.

Над 45 проценти од случаите пријавени во СЗО во изминатиот период се во Европа, Северна  и Јужна Америка и Југоисточна Азија.

 

Коронавирус