петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Над половина милион новозаболени од Ковид-19 во светот

Над половина милион новозаболени од Ковид-19 во светот

Повеќе од 561.000 случаи на коронавирус се потврдени вчера во светот, според податоците на Светската здравствена организација.

Од почеток на пандемијата до денес заболеле 131.020 милиони лица

СЗО наведува дека починале вкупно 2.850.521 пациенти.

Во последните 24 часа од коронавирус заболеле 561.783 лица, а починале 8.196.

Најмногу случаи има во Европа – 207.369 (36 проценти), следуваат Северна и Јужна Америка (170.252), па Југоисточна Азија (118.051).

Коронавирус