сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 98
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Над половина милион луѓе во светот се заразени со коронавирусот, но во овие држави е вистински пекол

Над половина милион луѓе во светот се заразени со коронавирусот, но во овие држави е вистински пекол

Повеќе од половина милион луѓе во светот се заразени со коронавирусот откако започна пандемијата во декември, објави Франс прес, повикувајќи се на официјални податоци.

Инфицирани се вкупно 501.556 лица, од кои 22.920 починале во 182 земји и територии низ целиот свет. Во Кина, каде што за прв пат се појави вирусот, заразени се 81.255 луѓе, од кои 3.278 умреа.

Италија има највисока стапка на смртност, заразени се 80.539 лица, а починале 8.165.

Во САД почнаа 1.070 луѓе, а 82.400, се заразени.

Повеќе од 15.000 луѓе починале во Европа, со најголем број смртни случаи во Италија, Шпанија и Франција.

Париз оценува дека бројот на пријавените не го одразува вистинскиот број на пациенти, бидејќи многу земји тестираат само лица кои имаат потреба од болничка нега.

Новиот коронавирус би можел да убие повеќе од 81.000 луѓе во САД во наредните четири месеци, а епидемијата не треба да се очекува да заврши пред јуни.

Тоа го покажува анализа на податоци извршена од Факултетот за медицина на Универзитетот во Вашингтон.

Најголем број хоспитализирани пациенти заразени со коронавирусот на државно ниво се очекуваат во втората недела од април, со проценка дека може тоа да се случи подоцна во други сојузни држави.

Смртни случаи може да бидат регистрирани дури и во јули, иако нивниот број ќе падне под границите на епидемијата, на помалку од 10 на ден, велат аналитичарите.

Анализата, која се потпира на податоци од Владата, болниците и други извори, предвидува дека бројот на смртни случаи во САД би можел да варира широко, од најмалку 38.000 до максимум 162.000 луѓе.

Коронавирус