недела, 4. декември 2022. Вести денес: 67
home Вести

Над 79 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирусот

Над 79 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирусот

Бројот на луѓе заразени со коронавирусот утрово надмина 79 милиони, покажуваат податоците објавени на интернет страницата worldmeters.info.

До сега има вкупно 1,73 милиони смртни случаи од Ковид-19.

Низ целиот свет им 21,5 милиони активни случаи, додека 106.000 луѓе се во тешка состојба.

Најголем број  заразени има во САД – речиси 19 милиони, Индија е втора со 10 милиони, а Бразил е трет со 7,3 милиони заразени луѓе.

Коронавирус