сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19, битката со коронавирусот ја загубиле околу 1,5 милиони луѓе

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19, битката со коронавирусот ја загубиле околу 1,5 милиони луѓе

Според податоците на „Ворлдометерс“ (worldometers.info) Бројот на инфицирани со новиот коронавирус во светот денеска надмина над 64 милиони.

Додека бројот на смртни случаи се доближува до 1,5 милиони луѓе, а оздравеле повеќе од 44 милиони луѓе.

Според најновите податоци 99,4 отсто од заболените имале полесен облик на Ковид-19, а 105.733 биле во тешка состојба.

Процентот на оздравени и понатаму е 97.

Коронавирус