петок, 3. декември 2021. Вести денес: 136
home Вести

Над 500 заразени од коронавирус во САД

Над 500 заразени од коронавирус во САД

Бројот на заразени со новиот коронавирус во САД надмина 500, соопштија државните и локалните здравствени служби.

Според Владата и Американскиот центар за контрола и превенција на болести, во САД се потврдени 512 случаи на новиот коронавирус.

Од нив, 49 болни дошле од Вухан и од крузерот „Дајмонд принцес“, додека 21 биле од бродот „Гранд принцес“.

Случаи на коронавирусот се откриени во 33 држави во САД и дистриктот Колумбија.

Коронавирус