сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 100
home Вести

Над 400 повредени: Големите пожари во Турција однесоа и човечки животи

Над 400 повредени: Големите пожари во Турција однесоа и човечки животи

Бројот на повредени во шумските пожари во јужна Турција надмина 400 лица, изјави шефот на републичкото Министерство за здравство, Фахретин Коџа.

Претходно, беше соопштено дека шест лица загинаа, а 185 биле повредени во пожарите.

„Во моментов имаме 410 лица повредени во пожарите. 400 луѓе се отпуштени од болница, 10 се хоспитализирани”, напиша Коџа на Твитер.

Речиси сите 98 шумски пожари во Турција се локализирани, изјави претходно министерот за земјоделство Бекир Пакдемирли. Десет пожари продолжуваат да горат во регионите Анталија, Ајдин, Муглу и Османије.

Коронавирус