петок, 10. јули 2020. Вести денес: 113
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Над 40 жртви во невремето во Пакистан

Над 40 жртви во невремето во Пакистан

Најмалку 48 лицa загинаa во обилните снежни врнежи и дождови во неколку провинции на Пакистан и делот од Кашмир, што е под негова контрола, јави телевијата Гео, повикувајќи се на официјални лица.

Според телевизијата, во изминатиот ден во провинцијата Белуџистан загинале најмалку 22 лица, тројца во Пенџаб и уште еден во Синд.

Таа јавува, исто така, дека имало и 15 жртви на снежните врнежи и порои во регионот на Азад Кашмир („Слободен Кашмир“), територијата што е под контрола на Пакистан.

Во седум области на провинцијата Белуџистан прогласена е вонредна состојба, информираат руските меидуми.

Парламентарни избори 2020