петок, 3. јули 2020. Вести денес: 136
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

Во живо

Мицкоски на средби со граѓани во Шуто Оризари

home Вести

Над 3,5 милиони граѓани на ЕУ сакаат да останат во Британија

Над 3,5 милиони граѓани на ЕУ сакаат да останат во Британија

Повеќе од 3,5 милиони граѓани на ЕУ се пријавиле да останат во Велика Британија под услови претставени по референдумот, соопшти британската Влада.

Вкупниот број е близу до бројот на европски граѓани кои живеат во Велика Британија пред референдумот во јуни 2016 година за напуштање на Европската унија.

Тоа покажува, според британски медиуми, дека „егзодусот предвиден од многу политичари и коментатори во медиуми не се случи“.

„Имаме бројка од 3,5 милиони и апликацијата може да се достави до 30 јуни 2021 година, поради што ова е најголемот потфат од ваков вид во британската историја“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

– Граѓаните на ЕУ се составен дел од нашето општество, рече Кевин Фостер, министер за имиграција.

– Тие се наши пријатели, семејство и соседи, ја збогатуваат нашата култура и заедница, додаде тој. Фостер рече дека Владата планира да претстави измени во британските правила за имиграција в четврток во Парламентот.

Велика Британија официјално ја напушти Европската унија на 31 јануари.

Парламентарни избори 2020