понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 65
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Над 24.000 нови случаеви во САД со коронавирус

Над 24.000 нови случаеви во САД со коронавирус
(FILES) In this file photo taken on April 02, 2020 Medical staff move bodies from the Wyckoff Heights Medical Center to a refrigerated truck on April 2, 2020 in Brooklyn, New York. - New York state's death toll rose to 3,565 on April 4, 2020, Governor Andrew Cuomo said, up from 2,935 the previous day, in the largest 24-hour jump recorded there. The state has now recorded 113,704 positive cases -- 63,306 in New York City -- just 6,000 short of hard-hit Italy's total. (Photo by Angela Weiss / AFP)

Американските центри за контрола и превенција на болести денес пријавиле 1.595.885 случаи на заразени од новиот коронавирус.

Бројот се зголеми за 24.268 случаи во однос на претходното пребројување. Бројот на загинати порасна за 1.852 на 96.002, пренесува Ројтерс.

Соединетите држави се уште се први во светот по бројот на случаи. Постојат 1.119.878 активни пациенти, а 17,109 се во сериозна состојба.

Коронавирус