сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Над 23 милиони луѓе заразени со Ковид-19 во светот, починаа 805.576 пациенти

Над 23 милиони луѓе заразени со Ковид-19 во светот, починаа 805.576 пациенти

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 23.246.606 лица. Од нив починале 805.576, а оздравеле 15.802.371 луѓе.

Во Србија во изминатите 24 часа починале три лица од последици на новиот коронавирус, со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 695. Во истиот период Ковид-19 е потврден кај 170 лица со што вкупната бројка на заразени се искачи на 30.548 луѓе.

Во Косово во изминатите 24 часа забележани се 169 новозаболени лица, со што вкупниот број се искачи на 12.337. Додека во изминатото деноноќие од последици од Ковид-19 починаа деветмина, со шт вкупниот број на смртни случаи изнесува 457.

Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти за 264 нови случаи на Ковид-19, од кои 29 по направените тестови на влезните точки во земјата, а починаа уште две лица. Од почетокот на епидемијата регистрирани се вкупно 240 смртни случаи и 8.381 заразено лице.

Коронавирус