четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 31
home Вести

Над 20 загинати и 30 повредени во експлозија на автомобил-бомба

Над 20 загинати и 30 повредени во експлозија на автомобил-бомба

Најмалку 20 лица загинаа, а 30 се повредени вечерва во експлозија на автомобил-бомба пред ресторан во близина на пристаништето во сомалиската престолнина Могадишу, соопштија здравствените власти.

Очевидци на настанот за сомалиските државни медиуми изјави дека по експлозијата се слушнале истрели, пренесоа британските медиуми.

-Досега имаме 20 мртви и 30 ранети на местото на експлозијата, изјави портпаролот на сомалиските служби за итни случаи.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Коронавирус