четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 127
home Вести

Над 150 милиони заболени од коронавирус во светот

Над 150 милиони заболени од коронавирус во светот

Повеќе од 150 милиони случаи на коронавирус се регистрирани во светот од почетокот на пандемијата, од кои повеќе од 19 милиони се активни, покажуваат најновите податоци на страницата „Ворлдометар“.

Како што е прецизирано на страницата, досега 150.133.225 луѓе ширум светот биле заразени со коронавирусот, 3.161.611 починале, а 127.582.445 закрепнале од болеста.

Во моментов има 19.389.169 активни случаи, а 0,6 проценти од пациентите, поточно 110.777 се во сериозна или критична состојба.

САД сè уште се на прво место по бројот на случаи и смртни случаи со 32.976.533 заразени и 588.180 починати.

На второ место според бројот на болни е Индија со над 18 милиони заразени, а на трето е Бразил со над 14 милиони заразени, додека другите земји имаат помалку од шест милиони регистрирани случаи на коронавирус.

Во однос на смртни случаи, Бразил е на второ место со 398.185 смртни случаи, а Мексико е на трето место со 215.547 починати.

ЕУРО 2020

Македонија