петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Над 114 милиони лица во светот заразени со коронавирус

Над 114 милиони лица во светот заразени со коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус вирус во светот од почетокот на пандемијата надмина 114 милиони.

Според веб-страницата „Worldometers“ досега се регистрирани 114.000,595 милиони пациенти, повеќе од 2,5 милиони пациенти починале, а 89,5 милиони луѓе оздравеле.

Во моментов има речиси 22 милиони активни случаи во светот, а 0,4 проценти од пациентите се во сериозна состојба.

Во однос на бројот на пациенти и смртни случаи, најзагрозена земја во светот е САД, со повеќе од 29 милиони случаи и над 523.000 починати.

Коронавирус