недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 53
home Вести

Над 100 илјади новозаразени со Ковид-19 во САД за 24 часа

Над 100 илјади новозаразени со Ковид-19 во САД за 24 часа

Нов рекорден број на нови инфекции со Ковид-19 за еден ден е регистриран во САД вчера.

Според американски медиуми, најмалку 102.591 нови случаи биле пријавени еден ден по изборите во САД. Рекордни бројки на новозаразени се регистрирани во државите Колорадо, Ајдахо, Индијана, Мејн, Мичиген, Минесота, Род Ајленд, Вашингтон и Висконсин.

Во вторникот, за првпат по три месеци, бројот на хоспитализирани пациенти надмина 50.000.