петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 10
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Националниот карантин во Италија продолжен до 12 април

Националниот карантин во Италија продолжен до 12 април

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца рече дека националниот карантин наметнат за ограничување на ширењето на коронавирусот ќе биде продолжен барем до Велигден, јави ДПА.

Велигден за католиците е оваа година на 12 април, а тековните рестриктивни мерки истекуваат на 3 април. 13 април во Италија е неработен ден.

Министерот рече дека одлуката за продолжување на карантинот е по препорака на научните советници на кабинетот.

– Владата ќе оди во таа насока, додаде Сперанца.

Италија е најтешко погодена од епидемијата на коронавирусот. Во неа се регистрирани една третина од смртните случаи во светот. Од почетокот на епидемијата, што почна во северните региони на 21 февруари, во Италија починаа 11.591 луѓе.

Коронавирус