вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 166
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

На секои 15 секунди во светот се умира од коронавирус

На секои 15 секунди во светот се умира од коронавирус

Бројот на смртни случаи од ковид-19 во светот денес надмина 700.000, според Ројтерс, а САД, Бразил, Индија и Мексико имаат најмногу смртни случаи од оваа болест.

Во просек, скоро 5.900 луѓе умираат од „ковид-19“ на секои 24 часа, според проценките на Ројтерс врз основа на податоците од изминатите две недели. Ова е еквивалентно на 247 луѓе што умираат секој час, или еден човек на секои 15 секунди.

САД и Јужна Америка се новите епицентри на пандемијата и се борат за контрола над вирусот. Коронавирусот првично пристигна побавно во Јужна Америка, каде живеат околу 640 милиони луѓе, отколку во поголемиот дел од светот. Повеќе од 100 милиони луѓе низ Јужна Америка и Карибите живеат во сиромашни квартови, според Програмата на ОН за човечки населби. Многумина работат во сива економија, имаат слаб пристап до мрежата за социјално осигурување и продолжуваат да работат и покрај пандемијата.

САД, каде живеат 330 милиони луѓе, исто така беа погодени од пандемијата и покрај што се жители на најбогатата земја во светот.

Главниот советник на владата на САД, советник за инфективни болести, д-р. Ентони Фаучи во понеделникот рече дека земјите со голем број заразени лица треба да го преиспитаат наметнувањето карантински мерки и ја истакна потребата да се намали бројот на заразени лица на првичните бројки пред есенската сезона на грип.

Дури и во делови на светот каде е широко распространето ширењето на инфекцијата, земјите неодамна забележале рекордни дневни зголемувања на бројот на заразени, што укажува дека борбата против пандемијата е далеку од завршена.

Австралија, Јапонија, Хонг Конг, Боливија, Судан, Етиопија, Бугарија, Белгија, Узбекистан и Израел имаат рекордно зголемување на бројот на заразени лица.