понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

На секои 15 секунди по еден човек умира од коронавирус

На секои 15 секунди по еден човек умира од коронавирус

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот надмина 700.000, според податоците на „Ројтерс“.

Најмногу смртни случаи  има во САД, Бразил, Индија и Мексико.

Во просек, речиси 5.900 луѓе умираат од Ковид-19 на секои 24 часа, според проценките на Ројтерс врз основа на податоците од изминатите две недели. Тоа е еквивалентно на 247 луѓе што умираат секој час или еден човек на секои 15 секунди.