недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

На „Рајанер“ му се заканува прекин на летови кон Италија поради непочитување правила против Ковид-19

На „Рајанер“ му се заканува прекин на летови кон Италија поради непочитување правила против Ковид-19

Италијанската државна управа за цивилно воздухопловство и се закани со ирската компанија Рајанер со поништување на одобрувањето за летови во државата поради непочитување на правилата за безбедност утврдени за време на епидемијата на коронавирус.

Во изјавата, тие наведуваат дека Рајанер е известен „во исто време и ирските власти за прекршувања на епидемиолошките правила за борба против Ковид-19 кои се на сила и утврдени од италијанската Влада да го заштитат здравјето на патниците“.

„Не само што не се почитува задолжителното растојание меѓу патниците, туку се игнорираат и условите за отстапување од тоа правило“.

Тие наведуваат дека доколку се утврди ново кршење на безбедносните правила, ќе мора да ги применат одредбите од Законот за воздушен сообраќај и да наредат прекин на сите активности на летање во сообраќајот на Рајанер на италијанските национални аеродроми.