среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

На протестите во Њујорк уапсена ќерката на градоначалникот Бил де Бласио

На протестите во Њујорк уапсена ќерката на градоначалникот Бил де Бласио

Ќерката на градоначалникот на Њујорк, Кијара де Бласио, во саботата била уапсена за време на протестот против полициската бруталност против афроамериканците, јави Си-Ен-Ен.

Ќерка на градоначалникот Бил де Бласио, била уапсена затоа што се нашла меѓу демонстрантите на кои им било забрането собирањето. Таа набрзо била и ослободена.

Во многу американски градови е воведен полициски час. Така, полициски час е воведен во Лос Анџелес, Чикаго, Детроит и Вашингтон, додека југозападната држава Аризона воведе  еднонеделен полициски час за целата држава откако демонстрантите излегоа на улиците и се судрија со полицијата, која користеше солзавец и гумени куршуми.

Ограничувањето на движењето, што ќе влијае врз милиони луѓе, стапи на сила во исто време со распоредувањето на повеќе од 5.000 припадници на Националната гарда, кои беа активирани во 15 држави и главниот град за поддршка на локалните сили за спроведување на законот.

Парламентарни избори 2020