четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

На протести од огнено оружје ранети 26 Палестинци

На протести од огнено оружје ранети 26 Палестинци

Министерството за здравство во Појасот Газа соопшти дека 26 Палестинци се ранети од израелски оган за време на масовни протести во близина на оградата што ги одвојува појасот Газа и Израел.

Илјадници демонстранти се собраа на брегот долж граничната ограда кои протестираа против египетските и израелски блокади.

Изралската армија соопшти дека демонстрантите палеле автомобилски гуми и фрлале камења и експлозив кон војниците, кои возвратиле со солзавец и боева муниција.

Хамас од 2007 година е на власт во појасот Газа и предводи протестио од март на кои бараат да се укине блокадата што ја парализира економијата на таа територија. Од почетокот на протестите досега загинаа 131 Палестинец.

Коронавирус