четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

На пропалестинските демонстрации во Берлин уапсени биле 59 лица, 93 полицајци се повредени

На пропалестинските демонстрации во Берлин уапсени биле 59 лица, 93 полицајци се повредени

Во судирите на пропалестинските демонстрации во Берлин, уапсени се 59 лица, а повредени се речиси 100 полицајци, соопшти денеска германската полиција.

Околу 3.500 луѓе се собраа вчера во Берлин, на еден од бројните европски собири по повод растечкиот конфликт меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа.

Кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите со солзавец, тие возвратија со фрлање шишиња и камења. Притоа се повредени 93 полицајци.

Коронавирус