среда, 4. август 2021. Вести денес: 83
home Вести

На патниците им се заледила крвта, екипажот на распит: Полицијата пронашла мумифициран фетус во тоалет на авион- еве ги деталите

На патниците им се заледила крвта, екипажот на распит: Полицијата пронашла мумифициран фетус во тоалет на авион- еве ги деталите

Шпанската полиција на 3. јули пронашла мумифициран фетус скриен во тоалет на авион кој на аеродром во Мадрид слетал од Куба, јави „Ел Мундо“.

Фетусот бил пронајден за време на рутинска полициска проверка, завиткан во ткаенина и ставен во контејнер кој обично содржи тоалетна хатрија.

Со оглед на состојбата во која бил пронајден, не било можно да се утврди дали станува збор за човечки фетус или пак се работи за некој друг примат. Бизарниот пронајдок бил испратен на форензичко тестирање на институтот Армадо.

Во меѓувреме, полицијата спровела испрашување на авионскиот екипаж кој тврди дека не знае како фетусот завршил во авионот, а ќе биде направен разговор и со патниците кои патувале на тој лет.

Полицијата не го објави името на авиокомпанијата во чиј авион бил пронајден фетусот.

Коронавирус