недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 79
home Вести

На напаѓачот од Красјтчрч ќе му се суди за тероризам

На напаѓачот од Красјтчрч ќе му се суди за тероризам

На обвинетиот за нападите во џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, ќе му се суди за тероризам, соопшти денеска австралиската полиција.

Брентон Тарант, кому ќе му се суди за 51 обвинение за убиство, е обвинет е и за „учество во терористички чин”. Неговото следно појавување пред суд е закажано за јуни.

Тарант (28) во живо емитуваше од нападите и објави манифест со информации за нападот.

Коронавирус