петок, 30. септември 2022. Вести денес: 112
home Вести

На кралицата Елизабета минатата недела и беше врачена роза од Единбург за да го одбележи 100-от роденден на принцот Филип

На кралицата Елизабета минатата недела и беше врачена роза од Единбург за да го одбележи 100-от роденден на принцот Филип

Минатата недела, на кралицата и беше дадена роза од Единбург за да го одбележи 100-от роденден на војводата. Розата беше подарена од Кралското хортикултурно друштво, чија покровителка е Кралицата.

Именувана во спомен на војводата, розата е засадена во источната градина во замокот Виндзор. Во 1956 година Неговото кралско височество ја основа наградата Војвода од Единбург, која тој ја опиша како „Направи сам комплет за растење“.

Фондот ќе им даде можност на уште еден милион млади луѓе, од сите околности и потекла, да постигнат награда DofE.

Секоја купена роза ќе помогне да се воспостават нови центри на DofE, да се продлабочи постоечката поддршка и да се обучат уште илјадници лидери и волонтери.

Коронавирус