сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 106
home Вести

На изборите во 2020 година Доналд Трамп повторно ќе се трка заедно со Мајк Пенс

На изборите во 2020 година Доналд Трамп повторно ќе се трка заедно со Мајк Пенс

Американскиот претседател ќе учествува и на претседатеските избори во 2020 година, заедно со Мајк Пенс како негов кандидат за потпретседател, изјави Доналд Трамп во интервју за телевизијата Фокс њуз.

-Тој е мој многу близок човек. Тој е мој пријател, рече Трамп, забележувајќи дека Пенс „врши фантастична работа”.

Националниот конгрес на републиканската партија, на кој Трамп и Пенс треба да бидат одобрени за кандидати за претседател и потпретседател, ќе се одржи од 24 до 27 август 2020 година во Шарлот, во сојузната држава Северна Каролина.

Претседателските избори во САД ќе се оддржат на 3 ноември 2020 година.

Коронавирус